top of page
puntalı
Satıh Taşlama
puntasız
satıh

Düzlemsel yüzeyleri taşlama amacıyla kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde taş dönerken parça manyetik  tabla yardımıyla sabitlenir. Parça yüzeyinin tablaya göre en yüksek yani taşa en yakın noktasından taş dokundurulduktan sonra tüm yüzey taşlanana kadar taşlama işlemine devam edilir. Daha sonra parça ölçülerek esas ölçü alınır ve bu ölçüye göre talaş verilerek taşlama işlemine istenen ölçüye gelene kadar gerekli paso aralıklarıyla devam edilir.

Firmamızda 1 adet satıh taşlama tezgahı bulunmaktadır. Tezgahımızın 300*1500 mm ölçüye kadar taşlama yeteneği bulunmaktadır.

Isıl işlem sonrasında oluşan atıklıkların giderilmesi ve malzemeye son ölçülerini vermek için yapmakta olduğumuz taşlama işlemi firmamızda çeşitli ölçü ve tiplerde taşlama tezgahları ile gerçekleştirilmektedir.

Puntalı Taşlama

Punta deliği açılmış silindirik malzemelerin taşlamasında kullanılan tezgahtır. İki punta arasına alınmış silindirik malzemeye taşlama taşının teması sonucu malzeme yüzeyinden çok ince bir talaş kaldırılır ve böylece malzeme istenen hassaslıktaki ölçüsüne getirilir.

Firmamızda 1 adet puntalı taşlama tezgahı bulunmaktadır. Tezgahımızın boy 600mm çap 100 mm ölçüye kadar taşlama yeteneği bulunmaktadır.

Puntasız Taşlama

Punta deliği açılmamış veya açılması imkansız olan iş parçalarının taşlanması işleminde kullanılır.
Taşlardan biri taşlama işlemi yaparken, diğeri iş parçasını kendi ekseni doğrultusunda ilerletir. Bu taşa sevk taşı denir. Çalışan iki taş arasında çevre hızı farkı oluşur. Taşlama taşı kendi çevre hızına yakın bir hızda iş parçasının döndürür. Sevk taşı tarafından iş parçasının çevre hızı bir miktar azaltılır.
Böylece taşın iş parçasından talaş kaldırması sağlanmış olur.

Firmamızda 2 adet puntasız taşlama tezgahı bulunmaktadır. Tezgahlarımızın çap 100 mm ölçüye kadar taşlama yeteneği bulunmaktadır.

bottom of page